1. /
    2. Pro zákazníky
    3. /
    4. Blog
    5. /
    6. Průvodce

Jak přilepím fototapetu? Praktické tipy a triky

Výrazné prvky provensálského stylu v interiéru

Fototapety jsou módním a funkčním způsobem, jak vytvořit krásný interiér. S každou další sezónou jsou stále více populární a za svůj fenomén vděčí revoluční montážní technice, která nevyžaduje použití lepidla na tapety. Z různých důvodů se samozřejmě stále rozhodujete pro tapety lepené tradiční metodou pomocí lepidla a mazání stěny. Jak správně přilepit fototapetu, abyste ji účinně připevnili ke zdi? Jaký materiál tapety zvolit pro váš interiér?

Typy fototapet, které jsou dostupné na trhu

Existuje mnoho typů materiálů, ze kterých jsou vyrobeny fototapety. Jak vybrat nejlepší materiál pro váš interiér? Začněme tím nejznámějším, který způsobil revoluci na trhu s tapetami – samolepicí materiál.

Samolepicí fototapety

Samolepicí fototapety nevyžadují použití lepidla na tapety. Můžete je nalepit na stěnu jako samolepku. Montáž samolepicí fototapety vám nezabere více než 60 minut, i když bude mnohem pohodlnější, pokud si najdete pomocníka. Tento materiál rozhodně doporučujeme v místnostech se ztíženými podmínkami, jako jsou kuchyně nebo koupelny. Vysoké teploty a vlhkost takovou fototapetu nepoškodí, takže ji lze právě v těchto místnostech úspěšně použit jako dekoraci stěny. Co je naprosto nutné si pamatovat, chcete-li si fototapetu užívat po dlouhou dobu? Pokud se rozhodnete pro odnímatelnou fototapetu, nezapomeňte předem připravit stěnu. Co to tedy znamená? Nepokládejte tapetu na čerstvě natřenou stěnu. Počkejte 3–4 týdny.

Vliesové fototapety

V opačném případě nepřilne tapeta správně a může se odlepovat spolu s částí čerstvé barvy. Chcete mít jistotu, že vaše tapeta bude dobře držet? Vyberte si stěnu s hladkou texturou. V opačném případě si budete muset pomoci lepidlem na tapety. Odnímatelnou tapetu můžete libovolně lepit a odlepovat kdykoli podle potřeby, i když se může při odlepování svinovat. Pokud se na ní během lepení objeví vzduchové bubliny, stačí je jen vyhladit.

Vliesové fototapety

Vinylové tapety na vliesu se také vyznačují trvanlivostí a odolností proti mechanickým poškozením, vlhkosti a vysokým teplotám. Proto se doporučují do náročných místností a všude tam, kde mohou být vystaveny intenzivnímu znečištění, např. v dětském pokoji. Je to právě vinylový povlak, který udržuje potisk svěží a nevybledne, a to ani po dlouhodobém používání. Snadno se čistí, stačí je otřít hadříkem navlhčeným ve vodě, a v případě silného znečištění přidat malé množství čisticího prostředku. Tento typ tapet vyžaduje použití lepidla pro vliesové tapety, který, což je důležité, se aplikuje na stěnu, nikoliv na tapetu.

Typy fototapet, které jsou dostupné na trhu

Latexové fototapety

Latexové fototapety jsou elegantní, a to díky saténovému a mírně lesklému povlaku. Tento druh nástěnné dekorace může být přínosem v malých prostorech. Taková fototapeta rozjasní interiér a dodá mu objem. Vzhledem k tomu, že latexové fototapety jsou elegantní, vypadají nejkrásněji v obývacím pokoji a v ložnici. Chcete-li si dekoraci užít déle, neměli byste ji lepit do kuchyně nebo koupelny. Tento typ materiálu snadno absorbuje vlhkost. Lepení těchto tapet vyžaduje použití lepidla na latexové tapety. Lepidlo na tapety s různými texturami zakoupíte v každé prodejně stavebnin. Průměrné náklady na aplikaci tapety závisí na typu materiálu, který si vyberete. V případě tapet vyžadujících další lepidlo musíte k ceně samotné tapety přičíst náklady na lepidlo.

Samolepicí fototapety

Druhy místností

Jak již víte, existují fototapety, které nejsou vhodné pro určité místnosti, avšak jsou univerzální. Proto je můžete snadno nalepit kdekoli bez omezení. Do kterých místností se vyplatí použít klasickou, samolepicí, latexovou a vliesovou tapetu? Klasické tapety můžete lepit v obývacím pokoji, ložnici, dětském pokoji a také v kanceláři. Nedoporučujeme lepení v kuchyni nebo koupelně, protože pod vlivem obvyklého v těchto místnostech tepla a vlhkosti se snadno svinou a odlepí. Samolepicí a vliesovou tapetu potaženou vinylem lze díky bezpečnostním vrstvám lepit bez omezení. Pokud ji lepíte v koupelně, vyberte místo, kde nepřijde do přímého kontaktu s tekoucí vodou. Latexová tapeta je jemná, proto jí nedoporučujeme lepit v kuchyni, koupelně a dětském pokoji, a to kvůli snadné deformaci a nedostatečné odolnosti proti vlhkosti.
Doufáme, že se necháte inspirovat a vytvoříte si pomocí moderních fototapet vlastní jedinečný interiér.


ZAŘIZUJEME OBÝVACÍ POKOJ V PROVENSÁLSKÉM STYLU! INSPIRACE A NÁPADY PRO RUSTIKÁLNÍ INTERIÉR

JAK ZAŘÍDIT OBÝVACÍ POKOJ S KUCHYNÍ?

JAK ZAŘÍDIT MALOU LOŽNICI? PROHLÉDNĚTE SI NAŠE NÁPADY!

Čtěte také:
Rustikální ložnice – nápady, které vás budou inspirovat k osvěžení vašeho pokoje!
13.05.2022

Rustikální ložnice – nápady, které vás budou inspirovat k osvěžení vašeho pokoje!

Chcete do své ložnice vnést rustikální nápady? Speciálně pro vás jsme vybrali nejdůležitější vlastnosti rustikální výzdoby. Díky těmto nápadům bude váš interiér teplý i útulný – jak se na venkovský styl sluší a patří.

více
Jak vyzdobit svůj domov ve stylu městské džungle? Urban jungle bez tajemství
13.04.2022

Jak vyzdobit svůj domov ve stylu městské džungle? Urban jungle bez tajemství

Městská džungle je styl, který často zahrnuje přirozený a organický vzhled s barevnými akcenty a chladnou atmosférou. Městská džungle se vyznačuje hojným využitím zeleně, a to nejen v podobě rostlin, ale také v použití dekorativních prvků.

více
Home office –5 způsobů, jak si zařídit domácí kancelář
15.03.2022

Home office –5 způsobů, jak si zařídit domácí kancelář

V případě domácí pracovny můžeme místnosti dodat mnohem osobnější charakter. Stojí za to zajistit, aby v našem prostředí byly věci, které nám přinášejí radost a inspirují. Kancelář má být funkční, ale mnohem lepší je pracovat v místě, kde je vidět naše osobnost.

více
Obrazy s akty pro moderní obytné prostory
26.11.2021

Obrazy s akty pro moderní obytné prostory

Jedinečná a odrážející naši osobnost, výzdoba domu je důležitou součástí každého projektu. Použití obrazů s erotickou tematikou je trendem v současném designu. Umělecké potisky zobrazující vkusné postavy žen a mužů v různých polohách a okamžicích svlékání se staly odvážným prohlášením o našem individu&a

více