1. /
  2. Pro zákazníky
  3. /
  4. Blog
  5. /
  6. Inspirace

Principy feng-šuej v interiérovém designu - jednoduché způsoby jejich využití

Principy feng-šuej

Feng-šuej, starobylá čínská filozofie, je mocný nástroj, který dokáže zlepšit harmonii a rovnováhu v prostoru. Při aplikaci principů feng-šuej do interiéru lze vytvořit pozitivní a harmonické prostředí, které podporuje pohodu a prosperitu. V tomto článku se podíváme na základní principy feng-šuej a na to, jak je lze využít k vytvoření harmonického obytného prostoru.

Nejdůležitější zásady Feng Shui v domácnosti

Ve feng-šuej existuje několik základních principů, které je třeba při navrhování domu zohlednit. Patří mezi ně:

 • Odstranění nepořádku: Předpokládá se, že nepořádek narušuje tok energie neboli čchi v prostoru. Udržování pořádku v domácnosti umožňuje volné proudění energie a podporuje pocit klidu a čistoty.

 • Vyvážení pěti prvků: Feng-šuej rozeznává pět živlů - dřevo, oheň, zemi, kov a vodu - a jejich specifické vlastnosti. Začlenění rovnováhy těchto prvků do projektu domu vytváří harmonické a udržitelné prostředí.

 • Maximální využití přirozeného světla : Přirozené světlo je považováno za důležitý zdroj pozitivní energie. Zajistěte, aby do vašeho domova pronikalo dostatek přirozeného světla, a to pomocí světlých závěsů nebo žaluzií a rozmístěním nábytku tak, aby nezakrýval okna.

Principy feng-šuej

Jak se Feng Shui využívá v interiérovém designu?

Principy feng-šuej lze v interiérovém designu uplatnit různými způsoby. Zde je několik klíčových bodů:

 • Uspořádání nábytku : Uspořádání nábytku hraje ve feng-šuej klíčovou roli. Klíčové předměty, jako jsou postele a psací stoly, umístěte do "velitelské pozice" směrem ke vchodu do místnosti, abyste zvýšili pocit bezpečí a kontroly.

 • Výběr barev : barvy mají ve feng-šuej různé energie. Výběr správných barev pro různé části domu může ovlivnit náladu a atmosféru. Například v ložnicích se často používá uklidňující modrá a zelená, které navozují pocit klidu, zatímco obývací pokoj může oživit zářivá červená.

 • Vytvoření vyváženého proudění : proudění energie v prostoru je ve feng-šuej důležité. Rozmístěte nábytek a vytvořte volné cesty, které umožní volné proudění energie. Neblokujte cesty nábytkem nebo jinými překážkami.

Využití Feng Shui k výzdobě pokoje

Při zařizování místnosti se můžete řídit zásadami feng-šuej. Zvažte následující:

 • Vneste do svého interiéru přírodu pomocí rostlin a přírodních materiálů. Rostliny nejen čistí vzduch, ale také symbolizují růst a vitalitu a vytvářejí ve vašem prostoru spojení s přírodou.

 • Zrcadla Zrcadla se ve feng-šuej často používají ke zvětšení prostoru a k odrážení energie. Strategické umístění zrcadla může posílit přirozené světlo, vytvořit pocit prostornosti a přesměrovat tok energie.

 • Vybírejte umělecká díla a dekorace, které vyvolávají pozitivní emoce a obrazy. Vyberte si prvky, které vyvolávají pocit radosti, klidu a inspirace. Výběr významných uměleckých děl může pozvednout energii a atmosféru místnosti.

Principy feng-šuej

Příklady špatného feng-šuej

Některá designová řešení mohou v prostoru vytvářet negativní feng-šuej, například:

 • Přeplněné a neuspořádané prostory: nepořádek nejenže blokuje tok energie, ale také vytváří pocit chaosu a zahlcení. Odstranění nepotřebných věcí a uspořádání prostoru je pro dobré feng-šuej zásadní.

 • Zablokované dveře a cesty: Zablokované dveře a cesty brání přirozenému toku energie a mohou způsobovat pocity stagnace. Zajistěte, aby dveře a cesty byly volné a snadno přístupné.

 • Slabé osvětlení: Nedostatečné nebo ostré osvětlení může vytvořit ponurou atmosféru. Zahrňte různé zdroje světla, abyste vytvořili vyvážený a dobře osvětlený prostor. Použijte k tomu kombinaci přirozeného světla a pracovního osvětlení.

Koncept feng-šuej - co způsobuje smůlu v domě?

Podle přesvědčení feng-šuej mohou určité faktory přinášet do domu smůlu nebo negativní energii. Patří mezi ně:

 • Rozbité nebo vadné předměty - opravte je nebo vyměňte, abyste obnovili tok pozitivní energie.

 • Nerovnováha pěti prvků (dřevo, oheň, země, kov a voda).

 • Vyvarujte se vystavování uměleckých děl nebo dekorací s negativní symbolikou nebo obrázků, které vyvolávají smutek, násilí nebo konflikty. Vyberte si pozitivní a povznášející symboly, které podporují harmonii a pohodu.

Principy feng-šuej

Nezapomeňte, že feng-šuej je hluboce osobní a je důležité důvěřovat svým instinktům a vytvořit si prostor, který s vámi rezonuje. Pokud zohledníte tyto zásady a přidáte svůj vlastní styl, můžete si vytvořit domov, který bude nejen estetický, ale také podpoří vaši pohodu a vnese do vašeho života pozitivní energii.

Pokud chcete prozkoumat konkrétní prvky interiérového designu, které by zlepšily vaši praxi feng-šuej, můžete zvážit produkty, jako jsou např. obrazy na plátně, tapety a zrcadla. V našem obchodě Tulup najdete mnoho možností, které vyhovují Vašemu stylu a preferencím. Začlenění těchto prvků promyšleně a v souladu se zásadami feng-šuej může dále posílit pozitivní energii a harmonii ve vašem domově.

Nezapomeňte, že feng-šuej je cesta a je důležité být trpělivý a otevřený úpravám a vylepšování prostoru podle potřeby. Přijetím principů feng-šuej při zařizování interiéru si můžete vytvořit domov, který podporuje pohodu, pozitivní energii a harmonii ve všech aspektech vašeho života.

Čtěte také:
Obrazy do kuchyně a jídelny - chutné inspirace na dekorace stěn
21.03.2024

Obrazy do kuchyně a jídelny - chutné inspirace na dekorace stěn

Srdce domova si zaslouží více než jen funkční design; touží po špetce osobnosti, troše kreativity a bohaté porci stylu. Kuchyně a jídelny, epicentra kulinářských kreací a společenských setkání, by měly odrážet nejen funkčnost, ale také teplo a osobnost těch, kdo je obývají.

více
Jak proměnit koupelnu v luxusní prostor: tipy a trendy pro rok 2024
23.02.2024

Jak proměnit koupelnu v luxusní prostor: tipy a trendy pro rok 2024

V roce 2024 se design koupelen ubírá směrem k více luxusnímu a přizpůsobenému vzhledu. V tomto článku se dozvíte, jak můžete využít nejnovější trendy a tipy, aby vaše koupelna nejen vypadala lépe, ale stala se i oázou pohody a relaxace.

více
Jaké zrcadlo do koupelny? Praktické tipy a inspirace
15.12.2023

Jaké zrcadlo do koupelny? Praktické tipy a inspirace

Zrcadlo klíčovou roli, nejenže nám pomáhá v každodenních rituálech, ale také je důležitým dekoračním prvkem. V dnešním článku rozvineme téma výběru zrcadla do koupelny, prohlédneme si různé typy zrcadel, povedeme se praktickými tipy.

více
Vánoční výzdoba interiéru – praktické dekorace na svátky
28.11.2023

Vánoční výzdoba interiéru – praktické dekorace na svátky

Předvánoční období je nejhezčím obdobím roku. Temné večery osvětlují krásné vánoční ozdoby, v obchodech se objevují inspirace a nápady na originální dárky a my prohledáváme stránky s recepty, abychom si vybrali ty nejlepší a překvapili naše hosty. Za úvahu stojí také dekorace... tradiční i méně typick&e

více