1. /
  2. Pro zákazníky
  3. /
  4. Blog

Kouzlo barev – pravidla pro výběr barev do interiérů

sladění barev do interiéru

Výzdoba domova může být docela výzvou. Mezi množstvím věcí, které musíme během rekonstrukce naplánovat, je jedna, které věnujeme nejvíce času. Výběr barevné palety do pokoje některým z nás nedá spát. Existuje však několik jednoduchých způsobů, jak zvolit vhodné barevné schéma pro náš prostor. Poradíme vám, jak vybrat barvy do místnosti , aby v interiéru vládla přívětivá atmosféra.

Začněme od významu barev

Uvádíme základní význam barev, které stojí za zvážení při výběru vhodné barevné palety. Takto zkontrolujeme, které odstíny budou mít příznivý vliv na naši pohodu a které naopak.

 • Modrou si spojujeme s klidem a svěžestí, a proto se perfektně hodí do ložnice. Takové barvy budou mít velmi pozitivní vliv na naši pohodu.
 • Červená je barva síly, lásky, ale i energie. Nedoporučuje se pro ložnici, ale může dokonale zvýraznit jednu stěnu v obývacím pokoji.
 • Žlutá je žárlivost. Její hlavní výhodou je, že perfektně rozjasňuje interiéry.
 • Bílá je čistota. V interiérech může být použita jako základní barva, ale bude fantasticky fungovat jako základ pro další silnější zdůrazňující prvky.
 • Zelenou si spojujeme s relaxací a harmonií. Bude vhodná do ložnice, obývacího a dětského pokoje.

sladění barev do interiéru

Jednoduché pravidlo 60–30–10 pro výběr barvy prostoru

Pravidlo 60–30–10 je standardní pravidlo používané designéry, které pomáhá vytvářet dokonalou paletu barev v interiéru. Předpokládá se, že 60 % prostoru by mělo obsahovat jednu dominantní barvu, 30 % sekundární odstín nebo texturu a posledních 10 % jsou další zdůrazňující prvky.

Jak uplatňovat tento princip? 60 % je barva pozadí. Je to barva prostoru, která bude dominovat interiéru, a proto bude ideálním podkladem pro doplňky. Barvy jako bílá, šedá, krémová, béžová nebo pastelové barvy zde budou fungovat perfektně. Těchto 60 % bude zahrnovat mimo jiné stěny, koberce a nábytek.

sladění barev do interiéru

30 % je barva, která bude podporovat předchozí barvu, ale také přiláká více pozornosti než ta předchozí. 10 % je vaše kreativita. Tato část zahrnuje vaše barevné zvýraznění, které může obsahovat intenzivní barvy, nebo jemnější, např. zemité odstíny. To vše dodá vašemu prostoru charakter.

Projekt interiéru založený na barevném kole

Nejjednodušší metodou pro dokonalou barevnost interiéru je použití barevného kola. K vytvoření ideálního schématu nepotřebujete žádné speciální vzdělání. Postačí pochopit základy této teorie.

Monochromatické barvy – vyberte pouze jednu barvu, kterou použijete v prostoru ve světlejších a tmavších odstínech. Přírodní barvy budou fungovat nejlépe.

Doplňkové barvy – toto schéma zohledňuje dvě barvy, které se nacházejí na barevném kole naproti sobě. Taková kombinace bude kombinací teplých a studených barev, protože se nacházejí na opačných stranách.

Analogické barvy – je metoda výběru tří sousedních barev, z nichž jedna je dominantní. Takové schéma je často velmi harmonické a relaxační. Příkladem takového řešení může být například modro-zelená, zelená a zeleno-žlutá.

sladění barev do interiéru

Triadické barvy – je schéma, které je také založeno na třech barvách z toho jedné dominantní. V tomto případě jsou barvy rovnoměrně rozloženy kolem kruhu. Při výběru barev touto metodou věnujte pozornost jejich sytosti.

Tetradické barvy – v tomto případě se zaměřujeme na dvě sady doplňkových barev. Práce se čtyřmi barvami může být obtížnější, ale poskytuje opravdu úžasné výsledky. Existuje několik způsobů, jak toto schéma použít. Můžeme si například vybrat jednu dominantní a tři zdůrazňující barvy anebo použít pouze tlumené barvy.

Se všemi těmito schématy můžete snadno experimentovat, dokud nakonec nenajdete tu správnou kombinaci pro váš interiér. Nebudete si tak muset lámat hlavu s tím, zda se na vaši zeď lépe hodí obraz na plátně s motivem lesa nebo třeba abstraktní fototapeta.

Je možné porušovat pravidla?

Pokud se na to cítíte a věříte, že tato vzpurná změna bude v interiéru vypadat skvěle, pusťte se do práce! Kombinujte procenta, nastavte si vlastní stupnici, např. 60–30–10–10 nebo 40–25–15–10–10. Je to především interiér vytvořený s ohledem na vás a vaše potřeby. A vy se v něm máte cítit skvěle.

Čtěte také:
Ložnice v podkroví – nápady na uspořádání místnosti se šikmými stropy
10.06.2022

Ložnice v podkroví – nápady na uspořádání místnosti se šikmými stropy

Neexistuje lepší místo pro únik od shonu světa než vaše vlastní ložnice, a podkroví může být ideálním místem pro její uspořádání! Tuto obvykle nevyužitou část domu lze skvěle proměnit v pohodlný obytný prostor.

více
Rustikální ložnice – nápady, které vás budou inspirovat k osvěžení vašeho pokoje!
13.05.2022

Rustikální ložnice – nápady, které vás budou inspirovat k osvěžení vašeho pokoje!

Chcete do své ložnice vnést rustikální nápady? Speciálně pro vás jsme vybrali nejdůležitější vlastnosti rustikální výzdoby. Díky těmto nápadům bude váš interiér teplý i útulný – jak se na venkovský styl sluší a patří.

více
Jak vyzdobit svůj domov ve stylu městské džungle? Urban jungle bez tajemství
13.04.2022

Jak vyzdobit svůj domov ve stylu městské džungle? Urban jungle bez tajemství

Městská džungle je styl, který často zahrnuje přirozený a organický vzhled s barevnými akcenty a chladnou atmosférou. Městská džungle se vyznačuje hojným využitím zeleně, a to nejen v podobě rostlin, ale také v použití dekorativních prvků.

více
Home office –5 způsobů, jak si zařídit domácí kancelář
15.03.2022

Home office –5 způsobů, jak si zařídit domácí kancelář

V případě domácí pracovny můžeme místnosti dodat mnohem osobnější charakter. Stojí za to zajistit, aby v našem prostředí byly věci, které nám přinášejí radost a inspirují. Kancelář má být funkční, ale mnohem lepší je pracovat v místě, kde je vidět naše osobnost.

více