1. /
  2. Pro zákazníky
  3. /
  4. Blog
  5. /
  6. Inspirace

Zrcadla a feng-šuej - jak využít jejich energii při zařizování interiéru

Zrcadla a feng-šuej

Ve světě Feng Shui jsou zrcadla magickým nástrojem, který dokáže zdvojnásobit štěstí, znásobit bohatství a rozjasnit ducha. Jejich odrazové plochy neslouží jen k obdivování vašeho vzhledu; mají transformační sílu, která může ovlivnit energii neboli čchi ve vašem domě.

Feng-šuej, staré čínské umění, se zabývá harmonizací jednotlivce s jeho okolím. Zrcadla hrají v tomto procesu klíčovou roli, protože přesměrovávají, násobí nebo odklánějí energii. Díky své schopnosti odrážet světlo a rozšiřovat prostor mohou zrcadla buď zesilovat pozitivní energii, nebo při nesprávném použití neúmyslně vytvářet chaos.

V tomto průvodci se dozvíte, jak využít sílu zrcadel k podpoře harmonie, prosperity a pohody v interiéru.

Odráží zrcadlo špatnou energii? Porozumění vztahu mezi zrcadly a Feng Shui

V minulosti byla zrcadla základní součástí praktik Feng Shui. Ve staré Číně se bronzová zrcadla používala nejen k osobní úpravě, ale také jako ochranné talismany. Věřilo se, že zrcadlící se povrch odháněl zlé duchy a jeho schopnost kopírovat obrazy symbolizovala růst a expanzi.

V symbolice feng-šuej představují zrcadla pojem duality. Mohou odrážet světlo i tmu, což evokuje princip jin a jang. Vyrovnáváním toku energie pomáhají zrcadla harmonizovat různé prostory a posilovat pozitivní čchi.

Zrcadla a feng-šuej

Ve feng-šuej ovlivňují zrcadla tok životní síly čchi. V závislosti na jejich umístění a použití mohou energii přesměrovat, zesílit nebo odrážet. Správné umístění zrcadel může pomoci vyrovnat jin (pasivní energii) a jang (aktivní energii) a vytvořit prostředí příznivé pro prosperitu a pohodu.

 • Rozšíření a posílení: Zrcadla mohou opticky rozšířit prostor a posílit přirozené světlo, takže místnosti působí otevřeněji a živěji.
 • Pohyb energie: Strategické umístění zrcadel může usměrnit tok energie v domě a zajistit tak plynulou cirkulaci čchi.
 • Symbolika hojnosti: Zrcadla odrážející určité oblasti, například jídelní stůl nebo koutek bohatství, mohou symbolizovat hojnost a prosperitu.

Kde je nejlepší zavěsit zrcadlo? Postupy pro umístění zrcadel ve feng-šuej

Zrcadlo do obývacího pokoje

V obývacím pokoji mohou zrcadla rozjasnit prostor a posílit pozitivní čchi. Umístěte zrcadla tak, aby odrážela přirozené světlo a šířila teplo a vitalitu. Zavěste je nebo je umístěte tak, aby odrážela krásné výhledy a posilovala tak pocit hojnosti. Vyhněte se zrcadlům, která odrážejí nepořádek nebo směřují ke vstupním dveřím. To může vytvářet chaotickou energii a umožnit únik pozitivní čchi.

Zrcadlo v ložnici

Zrcadla v ložnici mohou zvýšit intimitu, jejich umístění však vyžaduje pečlivé zvážení. Vyhněte se umístění zrcadel přímo naproti posteli. To může narušit spánek nadměrnou stimulací energie. Zrcadla umisťujte spíše po stranách postele než u nohou postele. K vytvoření vyvážené a harmonické atmosféry používejte zrcadlové noční stolky nebo toaletní stolky.

Jaké zrcadlo do koupelny?

Závěsné zrcadlo do jídelny

Zrcadla v jídelně symbolizují hojnost a rodinnou harmonii. Umístěte zrcadla tak, aby odrážela jídelní stůl, zdvojovala obraz jídla a symbolizovala prosperitu. Použijte velké zrcadlo, které odráží celou rodinu sedící pohromadě, což podporuje jednotu a pozitivní vztahy.

Zrcadlo do předsíně a chodby

Zrcadla mohou prodloužit a rozjasnit chodby a zároveň zajistit plynulý tok Chi. Umístěte zrcadla tak, aby odrážela přirozené světlo z oken nebo dveří a rozjasnila tak chodbu. Zrcadla neumisťujte přímo na konec chodby, protože mohou zadržovat energii.

Kde byste neměli zavěšovat zrcadlo? Vyhněte se nástrahám spojeným se zrcadly ve feng-šuej

Zrcadla sice dokáží zázračně zvýšit pozitivní energii, ale jejich nesprávné použití může vést k nechtěným důsledkům. Zde je návod, čeho se vyvarovat:

 • Zrcadla odrážející přímo dveře mohou vést k úniku energie. Zrcadla směřující ke vchodovým dveřím mohou odrážet čchi mimo domov, což vede k promarnění příležitostí a ztrátě bohatství. Zrcadla odrážející dveře do koupelny mohou přesměrovat energii do koupelny, což symbolizuje odliv bohatství a zdraví.
 • Prasklá, oprýskaná nebo zašlá zrcadla mohou přechovávat negativní energii. Praskliny a třísky představují roztříštěnost a rozbitou energii, což může vést k emocionálnímu strádání nebo nestabilitě. Pošramocená zrcadla zatemňují odrazy, což symbolizuje nedostatek jasnosti v životě.
 • Příliš mnoho zrcadel může způsobit nadměrnou stimulaci a chaotickou energii. Více zrcadel obrácených proti sobě může vést k odrážení energie sem a tam, což způsobuje zmatek.

Zrcadla a feng-šuej

Pokročilé techniky Feng Shui se zrcadly v interiéru

Ti, kteří chtějí proniknout hlouběji do problematiky umístění zrcadel ve Feng Shui, mohou zvážit tyto pokročilé techniky:

Každý typ zrcadla a materiál rámu odpovídá jednomu z pěti živlů. Zde se dozvíte, jak je vyvážit:

 • Dřevo: Zrcadla s dřevěnými rámy na východě nebo jihovýchodě zlepšují zdraví a růst.
 • Oheň: Trojúhelníková zrcadla s červenými rámy posilují živel Oheň, vhodná pro jih.
 • Země: Čtvercová zrcadla v zemitých tónech posilují stabilitu - nejlépe je umístit na jihozápad nebo severovýchod.
 • Kov: Kulatá nebo oválná zrcadla v kovových rámech podporují přesnost a kreativitu - umístěte je na západ nebo severozápad.
 • Voda: Zrcadla s vlnitými okraji nebo v černých rámech podporují kariérní rozvoj na severu.

Zrcadla k přesměrování negativní energie - pokud je váš dům vystaven ostrým hranám sousedních budov nebo elektrickému vedení, použijte zrcadla k přesměrování škodlivé energie:

 • Vyduté zrcadlo bagua je ideální pro odklonění negativní energie z ostrých hran.
 • K odvádění energie používejte zrcadlové povrchy, jako jsou zrcadlové dlaždice nebo nerezová ocel. Tip! Dbejte na to, aby zrcadla/odrazné plochy byly umístěny směrem k negativní struktuře.

Zrcadla a feng-šuej

Dvě zrcadla pro posílení energie - strategická kombinace zrcadel může posílit pozitivní čchi:

 • Umístěním dvou zrcadel do jihovýchodního rohu zdvojnásobíte energii prosperity.
 • Párová zrcadla v západní části stimulují kreativitu a projekty. Vyvarujte se však párování zrcadel v ložnici, protože to může nadměrně stimulovat energii a narušit spánek.

Odrážení správné energie v domácnosti

Zrcadla jsou při promyšleném použití mocnými spojenci ve feng-šuej. Mají potenciál posilovat pozitivní energii, zvyšovat štěstí a vytvářet harmonické prostředí, které podporuje pohodu. Správné umístění zrcadel může změnit tok energie v domácnosti - od obývacího pokoje přes jídelnu až po chodby.

Čtěte také:
Fototapeta do obývacího pokoje - jak vybrat dokonalý motiv a vytvořit jedinečný prostor
22.04.2024

Fototapeta do obývacího pokoje - jak vybrat dokonalý motiv a vytvořit jedinečný prostor

Obývací pokoj se vyvíjí jako plátno pro osobní vyjádření, místo setkávání, kde se sdílejí příběhy a uchovávají vzpomínky. Sílu tapet při proměně tohoto prostoru nelze podceňovat. Udává tón, ovlivňuje náladu a působí jako odraz osobního stylu.

více
Obrazy do kuchyně a jídelny - chutné inspirace na dekorace stěn
21.03.2024

Obrazy do kuchyně a jídelny - chutné inspirace na dekorace stěn

Srdce domova si zaslouží více než jen funkční design; touží po špetce osobnosti, troše kreativity a bohaté porci stylu. Kuchyně a jídelny, epicentra kulinářských kreací a společenských setkání, by měly odrážet nejen funkčnost, ale také teplo a osobnost těch, kdo je obývají.

více
Jak proměnit koupelnu v luxusní prostor: tipy a trendy pro rok 2024
23.02.2024

Jak proměnit koupelnu v luxusní prostor: tipy a trendy pro rok 2024

V roce 2024 se design koupelen ubírá směrem k více luxusnímu a přizpůsobenému vzhledu. V tomto článku se dozvíte, jak můžete využít nejnovější trendy a tipy, aby vaše koupelna nejen vypadala lépe, ale stala se i oázou pohody a relaxace.

více
Jaké zrcadlo do koupelny? Praktické tipy a inspirace
15.12.2023

Jaké zrcadlo do koupelny? Praktické tipy a inspirace

Zrcadlo klíčovou roli, nejenže nám pomáhá v každodenních rituálech, ale také je důležitým dekoračním prvkem. V dnešním článku rozvineme téma výběru zrcadla do koupelny, prohlédneme si různé typy zrcadel, povedeme se praktickými tipy.

více