1. /
    2. Pro zákazníky
    3. /
    4. Blog
    5. /
    6. Ložnice

Rustikální ložnice – nápady, které vás budou inspirovat k osvěžení vašeho pokoje!

Rustikální ložnice

Chcete do své ložnice vnést rustikální nápady? Speciálně pro vás jsme vybrali nejdůležitější vlastnosti rustikální výzdoby. Díky těmto nápadům bude váš interiér teplý i útulný – jak se na venkovský styl sluší a patří.

Co je to rustikální styl?

Rustikální styl je trend, který ve světě designu již nějakou dobu existuje a slaví úspěch. Rustikální styl se vyznačuje použitím přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen a kov. To se projevuje i v používání přírodních textilií, jako je juta, len nebo vlna. Barevná paleta je často zemitá s odstíny hnědé a zelené.

Rustikální styl kontrastuje se sterilitou moderního designu, který se vyznačuje použitím nerezové oceli, žuly a mramoru. Tento styl je v domácnostech populární, protože odráží pocit pobytu na čerstvém vzduchu a přirozeného života.

Existuje mnoho různých typů rustikálního stylu, z nichž každý má své jedinečné vlastnosti. Byly začleněny i do jiných designových stylů a pojem „rustikální“ se používá také k popisu věcí, jako je nábytek, oblečení a šperky.

Rustikální ložnice

Rustikální styl, který se nejčastěji vyskytuje v domácnostech, je označován jako „shabby chic“ styl. Styl shabby chic používá jako základní materiály především plátno, len a vlnu. Tyto materiály mají často přírodní barvy, jako jsou hnědá a šedá. Použití těchto přírodních barev poskytuje této estetice rustikálnější vzhled, na rozdíl od mnoha jiných stylů, které používají teplé nebo světlé barvy, jako jsou červená, zelená a žlutá. Obecně platí, že projekty ve stylu shabby chic by měly vypadat jako by byly stylizované na vintage styl. Obvykle také zahrnují prvky, jako jsou kovové konstrukční doplňky, odhalené cihly, kamenné a dřevěné podlahy.

Styl shabby chic se stal obzvláště populární v posledním desetiletí. Často se používá při výzdobě domu, protože umožňuje jejich majitelům mít rustikální design s nižším rozpočtem. Tento styl také poskytuje svěží pohled na tradiční výzdobu, aniž by překračoval meze.

Rustikální nábytek do ložnice

Výzdoba rustikální ložnice je náročný úkol. Místnost by měla být zařízena tak, aby ladila s celkovou výzdobou a atmosférou domu. Rustikální nábytek je oblíbenou volbou pro výzdobu ložnice. Utvářejí totiž vřelou a přátelskou atmosféru v místnosti.

Prvním krokem je výběr motivu pro rustikální ložnici. Můžete si zvolit romantický nebo vintage motiv. Pokud si nejste jisti, který styl zvolit, můžete si vždy zvolit oba a vytvořit pro každý z nich různé části v místnosti. Jakmile se rozhodnete pro hlavní motiv, je čas začít s výzdobou rustikální ložnice.

Rustikální ložnice

Je důležité vybrat nábytek, který ladí s námětem, který jste si vybrali. Pokud dáváte přednost vintage vzhledu, ujistěte se, že všechny prvky nábytku, včetně rámu postele a čela, jsou vyrobeny ze dřeva. Pokud vás naopak více oslovuje romantický styl, ujistěte se, že ve vaši ložnici jsou prvky nábytku z přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen nebo kov.

Nejčastěji si do rustikální ložnice vybíráme nábytek z takových druhů dřeva, jako je osika, cedr, ořechovec a borovice (komody, skříně, noční stolky, postel). Promění každou ložnici v majestátní svatyni spánku naplněnou krásou a solidností.

Jak zateplit vaší rustikální ložnici?

Začlenění textilií do vašeho pokoje je skvělý způsob, jak jí dodat teplo a texturu. Může to být tak jednoduché, jako je přidání několika přehozů nebo polštářů, anebo tak složité, jako instalace závěsů od podlahy ke stropu.

Ložní prádlo, přehozy a přikrývky jsou nejdůležitějšími textiliemi v každé ložnici. Je to první věc, kterou vidíte, když vstoupíte do místnosti, a proto je třeba je pečlivě vybrat. Ložní prádlo by mělo být vysoce kvalitní, aby v zimě bylo teplé a v teplejších dnech nebylo příliš těžké. Důležitá jsou také organická vlákna, která jsou měkčí a teplejší než syntetické textilie.

Rustikální ložnice

Klíčem k jedinečné rustikální výzdobě je umístění na posteli mnoha přírodních a příjemných na dotek látek. Takové vrstvy zvyšují vizuální přitažlivost a pomáhají vytvářet útulný prostor ideální pro odpočinek po náročném dni.

Velký význam v rustikální ložnici bude mít také vhodné osvětlení. Zajistí intimní a příjemnou atmosféru. Nezapomeňte také o pletených ratanových lampách na nočních stolcích, které zdůrazní rustikální charakter prostoru.

Skvělým doplňkem budou také koberce tkané z přírodních materiálů, jako je například juta. Zajistí měkkost pod nohama při vstávání z postele. Můžete se také odvázat a nechat se zlákat ke koupi huňatého vlněného koberce.

Teplejší atmosféru v ložnici doplní i další dekorativní prvky. Třeba vonné svíčky, obrazy s rostlinnými motivy a macramé na stěnách. Obrazy do ložnice dokonale zvýrazní celé uspořádání!

Rustikální ložnice

Výzdoba ložnice v rustikálním stylu barevnými květinami

Vyzdobit rustikální ložnici barevnými květinami je skvělý nápad. Jako drobné zdůrazňující prvky můžete použít rostliny v hliněných květináčích, které vytvoří uklidňující atmosféru a vnesou do místnosti trochu barvy.

Existuje mnoho různých druhů květin, které můžete použít k výzdobě své rustikální ložnice. Mohou to být například orchideje nebo africké fialky, které na dřevěném nábytku vypadají skvěle. Můžete také použít palmy a kapradiny, aby měl interiér trochu tropičtější atmosféru. Vyberte si rostliny, o které se snadno pečuje. Vždyť přece v ložnici máte relaxovat, a ne myslet na to, že rostliny v ní vyžadují nějakou speciální péči!

Čtěte také:
Ložnice v podkroví – nápady na uspořádání místnosti se šikmými stropy
10.06.2022

Ložnice v podkroví – nápady na uspořádání místnosti se šikmými stropy

Neexistuje lepší místo pro únik od shonu světa než vaše vlastní ložnice, a podkroví může být ideálním místem pro její uspořádání! Tuto obvykle nevyužitou část domu lze skvěle proměnit v pohodlný obytný prostor.

více
Jak vyzdobit svůj domov ve stylu městské džungle? Urban jungle bez tajemství
13.04.2022

Jak vyzdobit svůj domov ve stylu městské džungle? Urban jungle bez tajemství

Městská džungle je styl, který často zahrnuje přirozený a organický vzhled s barevnými akcenty a chladnou atmosférou. Městská džungle se vyznačuje hojným využitím zeleně, a to nejen v podobě rostlin, ale také v použití dekorativních prvků.

více
Home office –5 způsobů, jak si zařídit domácí kancelář
15.03.2022

Home office –5 způsobů, jak si zařídit domácí kancelář

V případě domácí pracovny můžeme místnosti dodat mnohem osobnější charakter. Stojí za to zajistit, aby v našem prostředí byly věci, které nám přinášejí radost a inspirují. Kancelář má být funkční, ale mnohem lepší je pracovat v místě, kde je vidět naše osobnost.

více
Kouzlo barev – pravidla pro výběr barev do interiérů
08.12.2021

Kouzlo barev – pravidla pro výběr barev do interiérů

Výzdoba domova může být docela výzvou. Mezi množstvím věcí, které musíme během rekonstrukce naplánovat, je jedna, které věnujeme nejvíce času. Výběr barevné palety do pokoje některým z nás nedá spát. Existuje však několik jednoduchých způsobů, jak zvolit vhodné barevné schéma pro náš prostor. Poradíme vám, jak vybra

více